• יו"ר: ד"ר איתי בסר
  • מזכירת החברה: ד"ר אביבה וולף
  • גזבר: ד"ר סרגיו מרצ'בסקי
  • חברי ועד: ד"ר דורית יודשקין- פורת
  • ד"ר עמוס עברי
  • ד"ר טל קסלר
  • ד"ר חגית בוני-נח
  • ד"ר דניאל פיינגולד
  • ועדת ביקורת: ד"ר ארתורו לרנר, מר דודי גולד, לב שגל
מחקרים

דפוסי ההעברה של הפרעת שימוש באלכוהול מהורים לצאצאיהם

החוקרים שאפו לבחון את המרכיבים של אחריות משפחתית להפרעת שימוש באלכוהול (AUD) על ידי ניתוח האופן שבו היא מועברת מהורים לצאצאים בתוך האוכלוסייה השוודית

צריכת אלכוהול (אילוסטרציה)

במחקר שממצאיו פורסמו לאחרונה בכתב העת The American Journal of Psychiatry, החוקרים ביקשו לחקור את דפוסי ההעברה של הפרעת שימוש באלכוהול מהורים לצאצאיהם ואת הסיכונים הנלווים להפרעות קשורות באמצעות מדגם גדול מהאוכלוסייה השוודית.

החוקרים איתרו 1,244,516 צאצאים ממשפחות שלמות, עם גיל ממוצע במעקב של 37.7 שנים (סטיית תקן 6.8). באמצעות מודלים של קוקס, חושבו יחסי סיכון עבור צאצאים של הורים עם הפרעת שימוש באלכוהול, תוך הערכת הסיכון לחמש הפרעות: הפרעת שימוש באלכוהול, הפרעות שימוש בסמים, הפרעות קשב וריכוז, דיכאון מג'ורי והפרעות חרדה, תוך שימוש בנתונים ממרשם רפואי ופלילי.

מתוצאות המחקר עולה כי לצאצאים של הורים עם הפרעת שימוש באלכוהול היה יחס הסיכון הגבוה ביותר לפתח הפרעת שימוש באלכוהול בעצמם (יחס סיכון=2.36), ולאחר מכן הפרעת שימוש בסמים (יחס סיכון=2.04), הפרעת קשב וריכוז (יחס סיכון=1.82), דיכאון מג'ורי (יחס סיכון=1.43), והפרעת חרדה (יחס סיכון=1.43). הסיכון להפרעת שימוש באלכוהול היה דומה בין אם לאם או לאב היו הפרעות שימוש באלכוהול ולא השתנה משמעותית בין בנים ובנות. צאצאים לשני הורים עם הפרעת שימוש באלכוהול התמודדו עם סיכונים גבוהים יותר לכל ההפרעות שנבדקו, במיוחד הפרעת שימוש באלכוהול, בהשוואה לאלה עם הורה אחד עם הפרעת שימוש באלכוהול. הגיל שבו ההורים חוו הפרעת שימוש באלכוהול לראשונה ומספר החזרות היו מנבאים חזקים של סיכונים דומים בילדיהם.

החוקרים סיכמו כי נטייה משפחתית עם פוטנציאל גנטי להפרעת שימוש באלכוהול מתבטאת בשלושה מרכיבים עיקריים: רגישות כללית להפרעות הפנמה והחצנה, סיכון ממוקד יותר להתנהגויות החצנה, וסיכון ספציפי בולט להפרעת שימוש באלכוהול. ממצאים אלו מדגישים את המורכבות של תורשת הפרעת שימוש באלכוהול ואת החשיבות של אסטרטגיות מניעה מדויקות עבור משפחות בסיכון גנטי גבוה יותר.

מקור:

Kendler KS, Abrahamsson L, Sundquist J, Sundquist K. Pattern of Risks for Psychiatric and Substance Use Disorders in the Offspring of Parents With Alcohol Use Disorder. Am J Psychiatry. 2024 Apr 1;181(4):322-329. doi: 10.1176/appi.ajp.20230376. Epub 2024 Feb 29. PMID: 38419493.

נושאים קשורים:  מחקרים,  הפרעת שימוש באלכוהול,  העברה משפחתית,  נטייה גנטית,  גורמי סיכון
תגובות