• יו"ר: ד"ר איתי בסר
  • מזכירת החברה: ד"ר אביבה וולף
  • גזבר: ד"ר סרגיו מרצ'בסקי
  • חברי ועד: ד"ר דורית יודשקין- פורת
  • ד"ר עמוס עברי
  • ד"ר טל קסלר
  • ד"ר חגית בוני-נח
  • ד"ר דניאל פיינגולד
  • ועדת ביקורת: ד"ר ארתורו לרנר, מר דודי גולד, לב שגל
חדשות

שיא מקרי מוות בארה"ב כתוצאה ממנות יתר של פנטניל

הסכם בין ארה"ב לסין יגביל את ייצואו מסין של האופיואיד החזק פי 50 ממורפיום ומשמש בתרופות מרשם | דו"ח מישראל מעיד על צריכת גבוהה התרופה בקרב מטופלים בקהילה

משככי כאבים, אופיואידים, סמים (צילום: אילוסטרציה)

סין וארה"ב הגיעו להסכמה בנוגע למלחמה ביצרני התרופה פנטניל שהחמירה את מגיפת האופיואידים בארה"ב וגרמה למותם של מאות אלפי אמריקאים.

הניו יורק טיימס מציין כי בכנס של מנהיגי מדינות האוקיינוס השקט שנערך בשבוע שעבר (ד') בסן פרנסיסקו, לחץ הנשיא האמריקאי ג'ו ביידן על המנהיג הסיני שי ג'ינפינג להילחם בחברות סיניות שעוזרות לייצר פנטניל, אופיואיד שיכול להיות חזק פי 100 ממורפיום. לאחר פגישתם תיאר ביידן את ההסכם בין ארה"ב לסין בתכנית לבלימת הייצוא האסור של פנטניל מסין, ובמיוחד את הכימיקלים שניתן לשלב על מנת לייצר את התרופה.

דו"ח של מכון טאוב, שפורסם בחודש מרץ השנה, מעיד כי גם בישראל צריכת פנטניל היא גבוהה ביותר. החוקרים מצטטים ממחקר שפורסם בשנת 2021 על צריכת אופיואידים במרשם בישראל, ובעיקר התרופה פנטניל, החזקה פי 50 מהרואין, בקרב מטופלים בקהילה.

חוקרי מכון טאוב ממליצים לכלול את התרופה פנטניל בבדיקות שתן שגרתיות לגילוי סמים. המחברים מסתמכים על הניסיון בארה"ב, שבו רק לאחר הוספת התרופה לבדיקה התגלה כי היא אחראית למרבית מקרי מנות יתר. "הוספת פנטניל לערכות הבדיקה יכולה לסייע לתקן את אומדן החסר בשיעורי ההתמכרות ומנות היתר הקשורות לשימוש בפנטניל", הם מציינים.

הנשיא ביידן ונשיא סין ג'ינפינג הודיעו בתום פגישתם כי סין תדאג שחברות הכימיקלים שלה יצמצמו את המשלוחים של חומרים המשמשים לייצור פנטניל לאמריקה הלטינית ולמקומות אחרים מהם הם מוברחים לארה"ב. עם זאת, מומחים בארה"ב סבורים שהסכמת סין  אולי תצמצם את זרם האופיואיד הקטלני לארה"ב, אבל לא תעצור את משבר מנת היתר שהורג אמריקאים בקצב שיא.

עלייתו של פנטניל, חומר הרדמה שהפך לסם רחוב, הובילה לשלב המסוכן ביותר עד כה במגיפת האופיואידים בארה"ב, עם שיאים של מקרי מוות כתוצאה ממנת יתר. לא רק מכורים לאופיואידים נפגעים, פנטניל תובע את חייהם של משתמשים בסמים כמו קוקאין, מתאמפטמינים וסמים אחרים שאליהם הוא מתווסף. הצריכה של פנטניל עלתה במהלך מגיפת הקורונה ומאז סוחרים מערבבים פנטניל עם קסילאזין, כדור הרגעה זול לבעלי חיים.

פנטניל הוא צורה סינתטית של אופיואיד משכך כאבים כמורפיום, שפותח לענות על הצורך במשככי כאבים חזקים יותר בשימוש בניתוחים בבתי חולים. כיום הוא מרכיב זול וזמין בסחר בלתי חוקי בסמים בארה"ב, כאשר הוא משמש לעתים קרובות כדי לחזק סמים יקרים אחרים או על מנת ליצור גרסאות מזויפות של תרופות מרשם.

נושאים קשורים:  פנטניל,  משככי כאבים,  מנת יתר,  ארה"ב,  סין,  מכון טאוב,  חדשות,  סמים
תגובות