• יו"ר: ד"ר איתי בסר
  • מזכירת החברה: ד"ר אביבה וולף
  • גזבר: ד"ר סרגיו מרצ'בסקי
  • חברי ועד: ד"ר דורית יודשקין- פורת
  • ד"ר עמוס עברי
  • ד"ר טל קסלר
  • ד"ר חגית בוני-נח
  • ד"ר דניאל פיינגולד
  • ועדת ביקורת: ד"ר ארתורו לרנר, מר דודי גולד, לב שגל
חדשות

אוניברסיטת ת"א מסירה את השם סאקלר מהפקולטה לרפואה

הסרת שמה של משפחת סאקלר, שהואשמה באחריות למגיפת האופיואידים בארה"ב, נעשתה בהסכמת המשפחה, ללא חשש מתביעה | האוניברסיטה הודיעה כי היא מוקירה את תרומתה ארוכת השנים של משפחת סאקלר

הפקולטה לרפואה באוניברסיטת תל אביב. צילום: ויקיפדיה

אוניברסיטת תל אביב מסירה את השם סאקלר מהפקולטה לרפואה לאחר 50 שנה שבהן נקראה הפקולטה לרפואה ע"ש סאקלר.

הסרת שמה של משפחת סאקלר, שהואשמה באחריות למגיפת האופיואידים בארה"ב, נעשה בהסכמת המשפחה, הסכמה שתאפשר לאוניברסיטה לחפש תורמים חדשים לפקולטה מבלי חשש לתביעה מצד המשפחה. הפקולטה למדעים מדויקים תמשיך להיקרא ע"ש סאקלר.

כפי שדווח בדוקטורס אונלי, לפני שנה, בלחץ סטודנטים ואנשי סגל, הוסר שמה של המשפחה מהתכנית האמריקאית ללימודי רפואה באוניברסיטת תל אביב, אך האוניברסיטה החליטה אז שלא לשנות את שם הפקולטה לרפואה ע"ש סאקלר.

בית המשפט בארה"ב פסק כי משפחת סאקלר, הבעלים של חברת התרופות פרדו פארמה, אחראית למגיפת האופיואידים שהובילה למותם של מאות אלפים ואולי אף מיליונים ברחבי העולם.

במשך השנים תרמה משפחת סאקלר ביד רחבה למוסדות רבים בעולם וגם לאוניברסיטת תל אביב, אך בעקבות החלטת בית המשפט, מוסדות רבים שנהנו במשך השנים מתרומותיה הסירו בשנים האחרונות את שמה ממוסדותיהם. בחודש שעבר דיווחנו בדוקטורס אונלי על כך שאוניברסיטת אוקספורד הסירה את שם המשפחה ממוסדותיה.

הסרת שם המשפחה ממוסדות הוא הליך עם משמעויות משפטיות. באוניברסיטת תל אביב הדגישו כי אין מדובר בצעד חד־צדדי כמו זה שננקט על ידי מוסדות להשכלה גבוהה בחו"ל. פסיקת בית המשפט הפדרלי בניו יורק מהחודש שעבר מתירה למוסדות בארה"ב להסיר את השם סאקלר ללא חשש, כל עוד אין בכך הכפשה של המשפחה.

בהודעה משותפת שנוסחה בידי האוניברסיטה והמשפחה נכתב כי "ב-50 השנים האחרונות נשאה הפקולטה לרפואה באוניברסיטת תל אביב בגאווה את שמה של משפחת סאקלר. עקב מחויבותה המתמשכת לאוניברסיטה ולפקולטה לרפואה, ובשל רצונה לסייע לאוניברסיטה לגייס משאבים לטובת מחקר רפואי, הסכימה משפחת סאקלר להסיר את שמה מהפקולטה לרפואה. בצעד זה, מאפשרת משפחת סאקלר לאוניברסיטה לקרוא לפקולטה לרפואה ולבית הספר לרפואה על שמו של תורם אחר, כאשר יימצא כזה. אוניברסיטת תל אביב מוקירה את תרומתה ארוכת השנים של משפחת סאקלר לפיתוחה של הפקולטה לרפואה ולהפיכתה לפקולטה מובילה בארץ ובעולם בתחום הבריאות".

הדס זיו, סמנכ"לית אתיקה בעמותת רופאים לזכויות אדם, אמרה בתגובה להודעה כי "אחרי שנים של מאבק, סוף סוף מוסר שמה של משפחת סאקלר מהמוסד המחנך את רופאות ורופאי העתיד. אני מקווה שמהלך אמיץ זה יוביל גם לפעולות נחרצות גם במאבק במגפת האופיואידים וריסון השפעתן של חברות התרופות על קהילת הבריאות ועל שיקוליה".

נושאים קשורים:  הפקולטה לרפואה על שם סאקלר,  אוניברסיטת תל אביב,  מגיפת האופיואידים,  חדשות,  משפחת סאקלר
תגובות
21.06.2023, 20:08

כן
גם הרומאים קראו לירושלים איליה קפיטולינה למחות את חלום תקומת יהודה
מושג ה ' סליחה ' , למשפחה ששילמה ושילמה ושילמה - גם את חובה לחברה האמריקאית בהקשר הזה , נעלם כנראה מעיני הנהלת האוניברסיטה שלי
וזה הביזיון

ארי
בוגר סאקלר

21.06.2023, 22:40

על התעודה שלי מ-1979 כתוב Scola Medicinae Sackleriana.
לשרוף?

22.06.2023, 18:09

בשעה טובה...סוף סוף...

22.06.2023, 21:26

Sic transit gloria mundi
ויפה שעה אחת קודם.