• יו"ר: ד"ר איתי בסר
  • מזכירת החברה: ד"ר אביבה וולף
  • גזבר: ד"ר סרגיו מרצ'בסקי
  • חברי ועד: ד"ר דורית יודשקין- פורת
  • ד"ר עמוס עברי
  • ד"ר טל קסלר
  • ד"ר חגית בוני-נח
  • ד"ר דניאל פיינגולד
  • ועדת ביקורת: ד"ר ארתורו לרנר, מר דודי גולד, לב שגל
מחקרים

האם יש קשר בין צריכת אלכוהול לבין תהליכי החלפת עצם?

נמצא כי צריכה כרונית של אלכוהול מפרה את המאזן התקין של החלפת עצם ואת המאזן הרגיל בין רמות פקטור גדילה דמוי אינסולין 1 לבין רמות החלבון הקושר שלו

אלכוהול (אילוסטרציה)
אלכוהול (אילוסטרציה)

לפקטור גדילה דמוי אינסולין 1 (Insulin-Like Growth Factor 1- IGF-1) השפעה ידועה על תהליכי החלפת עצם. ירידה חולפת ברמות או בזמינות הביולוגית של IGF-1 עלולה לתרום להשפעות שליליות של אלכוהול על חוזק העצם. מטרת מחקר זה, שבוצע בפרימטים שאינם בני אדם, כללו: הערכה של סמנים להחלפת עצם בטווח של 20 שעות לאחר צריכת אתנול והערכה של ההשפעה של אתנול על הקשר בין סמנים אלו לבין צריכת אלכוהול.

במסגרת המחקר החוקרים מדדו רמות בפלסמה של אוסטאוקלצין (האחראי על יצירת עצם), CTX (carboxyterminal cross-linking telopeptide of type 1 collagen; האחראי על פירוק עצם), IGF-1 וחלבון קושר IGF (IGF binding Protein 1 - IGFBP-1) בקופי רזוס (n=10, גיל ממוצע של 8.3±0.3 שנים) בשעות 12:00, 16:00 ו-06:00 על פני שתי פאזות: לפני ואחרי צריכת אלכוהול.

במהלך תקופה החשיפה לאלכוהול הקופים צרכו אתנול (4%) במינון של 1.5 ג'/ק"ג/יום, החל מהשעה 10:00. תוצאות המחקר הדגימו כי בפאזה זו נצפתה ירידה בריכוזי אוסטאוקלצין ו-CTX, עם יחס גבוה יותר ביניהם בכל אחד מהמדידות במהלך פאזה זו בהשוואה לפאזה שלפני החשיפה לאלכוהול. ריכוז ההורמונים הללו לא השתנה בשעות המדידה השונות במהלך הפאזה ללא חשיפה לאלכוהול, בשונה ממה שנצפה בפאזה עם חשיפה לאלכוהול. רמות IGF-1, בשונה מרמות IGFBP-1, כן הדגימו שינוי במהלך שעות היום בתקופה ללא חשיפה לאלכוהול. לעומת זאת, בפאזת החשיפה לאלכוהול, רמות IGF-1 נותרו יציבות במהלך היום ואילו רמות IGFBP-1 השתנו בשעות הבדיקה השונות. כמו כן, נמצא מתאם חיובי בין רמות IGF-1 וסמנים להחלפת עצם בפאזה ללא חשיפה לאתנול, מה שלא נצפה בתקופה החשיפה לאתנול.

מסקנת החוקרים הייתה כי צריכה כרונית של אתנול מפחיתה את רמות הסמנים הביולוגיים להחלפת עצם, מונעת את הקשר החיובי בין IGF-1 לסמנים של החלפת עצם ואף משנה את היחס הרגיל בין IGF-1 ל-IGFBP-1. ממצאים אלו תומכים בהשערה כי צריכת אלכוהול כרונית מובילה לעמידות להורמון גדילה/IGF-1.

מקור:

Sattgast, L. H., Branscum, A. J., Newman, N., Gonzales, S. W., Benton, M. L., Baker, E. J., Grant, K. A., Turner, R. T., & Iwaniec, U. T. (2022). Ethanol alters the relationship between IGF-1 and bone turnover in male macaques, Journal of Endocrinology, 255(3), 131-141

נושאים קשורים:  מחקרים,  אלכוהוליזם,  החלפת עצם,  הורמון גדילה,  אתנול
תגובות