• יו"ר: ד"ר איתי בסר
  • מזכירת החברה: ד"ר אביבה וולף
  • גזבר: ד"ר סרגיו מרצ'בסקי
  • חברי ועד: ד"ר דורית יודשקין- פורת
  • ד"ר עמוס עברי
  • ד"ר טל קסלר
  • ד"ר חגית בוני-נח
  • ד"ר דניאל פיינגולד
  • ועדת ביקורת: ד"ר ארתורו לרנר, מר דודי גולד, לב שגל
בחירות 2019

יו"ר אילסם: "להעביר האחריות הביטוחית לטיפול בהתמכרויות לקופות החולים"

פרופ' שאולי לב-רן, יו"ר אילסם, החברה הישראלית לרפואה וטיפול בהתמכרויות, עם מצע הבריאות שלו. פרויקט מיוחד עם ראשי האיגודים המדעיים בהר"י לקראת בחירות 2019. כתבה שלישית בסדרה

התמכרות היא אחת ההפרעות הרפואיות השכיחות ביותר, המלווה בתחלואה ובתמותה משמעותיות. למרות הנזקים הבריאותיים, החברתיים והכלכליים האדירים הכרוכים בהתמכרות, הטיפול בהפרעה בישראל של 2019 מפגר ביחס לכמעט כל תחום אחר ברפואה.

רפואת ההתמכרויות מופלית לרעה בכל זירה שניתן להעלות על הדעת: הטיפול בהפרעה אינו נמצא תחת האחריות הביטוחית של קופות החולים, חסרים מסלולי הכשרה קליניים לרופאים ואנשי מקצוע נוספים, תרופות רבות אינן נמצאות בסל התרופות, ועוד.

כך נוצר מצב אבסורדי שבו מערכת הבריאות משלמת מחירים אדירים על נזקי התמכרות – מטיפול במחלות רבות, תאונות והפרעות פסיכיאטריות בקרב אלה הסובלים מהתמכרות ובני משפחותיהם, אך אינה משקיעה את המשאבים המינימליים הדרושים לטפל בהפרעה עצמה.

הצעד הראשון והמשמעותי ביותר לפתרון המצב ברור: חובה להעביר את האחריות הביטוחית לטיפול בהתמכרויות לידי קופות החולים, וטובה שעה אחת קודם.

לפני מספר שנים יצאה לדרך הרפורמה בבריאות הנפש, ובכך הועברה האחריות הביטוחית לטיפול בהפרעות הפסיכיאטריות ממשרד הבריאות לקופות החולים. דא עקא, את הטיפול בהתמכרויות, "הבן החורג" של הפסיכיאטריה ושל הרפואה כולה, שכחו מאחור.

כיום, למרות מחקרים חוזרים המדגישים את חשיבות הטיפול האינטגרטיבי בהתמכרויות לצד הפרעות פסיכיאטריות נלוות, קיים פיצול הרה-אסון בין המערכות השונות. משמעות הדבר פשוטה: רבבות שאינם פונים לטיפול כלל, או שמופנים למספר גורמים שונים לטפל בבעיות המחוברות בטבור.

הגיעה העת לשינוי. עם העברת האחריות הביטוחית לטיפול בהתמכרויות לידי קופות החולים, לצד הפחתת הסטיגמה, פיתוח מסלולי הכשרה ייעודיים וקידום כניסתן של תרופות ייעודיות לסל התרופות, יזכו מאות אלפי איש ואישה בישראל לטיפול לו הם זכאים. שומה על מערכת הבריאות בישראל למלא חובה מוסרית ומקצועית זו כלפי אזרחיה.

נושאים קשורים:  פרופ' שאולי לב-רן,  אילסם,  החברה הישראלית לרפואה וטיפול בהתמכרויות,  חדשות,  דעות
תגובות
03.04.2019, 21:45

Kudos Prof. Levran "Kol Mila Besela"! I would add though that the mean age of all psychiatric disorders (besides ADHD) is early to mid-adolescence. Therefore, addiction services for youth that are developmentally informed should be developed as an integral part of adolescent medicine (Pediatrics), Family medicine and Child & Adolescent Psychiatry. Co-occurring psychiatric disorders (dual diagnosis) orientation should be the rule rather than the exception because the majority of these youth with addictive disorders suffer from both.

04.04.2019, 08:24

בחוק ביטוח בריאות ממלכתי משנת 1994, כללו את הטיפול בנפגעי סמים בסל שירותי הבריאות - סעיף 6. א. (11). מאחר ותחום זה לא היה אטרקטיבי קופות החולים מעולם לא גילו נכונות לקבל על עצמן את האחריות לטיפול בו. אם ההסתדרות הרפואית תצליח להעלות את נושא הטיפול המשולב בנפגעי סמים על סדר יומן של קופות החולים, תתאפשר קפיצת דרך משמעותית הן במעמד התחום והן ביחס (המאוד סטיגמטי כיום) כלפי הנפגעים. הרבה הצלחה ויישר כוח.