• יו"ר: ד"ר איתי בסר
  • חברי הועד: ד"ר אביבה וולף
  • מר חגי ברוש
  • ד"ר דורית פורת
  • ד"ר דניאל פיינגולד
  • ד"ר חגית בוני-נח
  • ד"ר טל קסלר
  • ד"ר סרגיו מרצ'בסקי
  • ד"ר עמוס עברי
  • ועדת ביקורת: ד"ר ארתורו לרנר, מר דודי גולד
חדשות

מחקר קנדי: מעשן מנסה להיגמל מעישון כ-30 פעם בממוצע עד להצלחה

עד כה הסברה היתה כי מספר הניסיונות בעבור מי שמעוניין להיגמל עומד על 7 עד 10; "חשוב שרופאים יעודדו מעשנים להפסיק אפילו אם מטופל מדווח להם על עשרה כישלונות בעבר", אמר מומחה בתגובה לממצאים

עישון (צילום: אילוסטרציה)

הגישה המקובלת עד כה היתה, שכדי להיגמל מעישון נדרשים 7-5 ניסיונות עד שמושגת הצלחה. כעת, מחקר חדש שנעשה בקנדה מצא כי מדובר בהערכת חסר ניכרת. מספר הניסיונות החוזרים של מעשן המעוניין להיגמל מגיע בממוצע קרוב יותר ל-30, קבע המחקר.

המחקר נעשה בקרב 1,277 בוגרים קנדים ופורסם בכתב העת BMJ. המחבר הראשי של הדיווח על המחקר, ד"ר מייקל צ'ייטון מבית הספר לבריאות הציבור באוניברסיטת טורונטו, מסר כי הממצאים מהווים הפתעה.

משתתפי המחקר החלו במאמציהם להיגמל מעישון ב-2005 וצוות המחקר עקב אחריהם במשך 3 שנים. אחת לששה חודשים נתבקשו משתתפי המחקר לדווח על "ניסיונות הגמילה הרציניים" שעשו. הצלחה הוגדרה כאשר משך ההיגמלות מעישון היה לפחות שנה מבלי לגעת בסיגריה.

Champix
Pfizer
RX
Partially covered by the Health basket
Champix

Health basket inclusion: Champix will be given to the treatment of smoking cessation parallel to supportive means. TABS: 55 x 0.5 mg, 56 x 1 mg; starter pack: 11 x 0.5 mg + 14, 28 x 1 mg. Days 1 – 3: 0.5 mg ×1/d. Days 4– 7: 0.5 mg ×2/d. Day 8 – end of tmt.: 1 mg ×2/d. Pts. should be treated with Varenicline for 12 wks. For pts. who have successf. stopped smok. at the end of 12 wks., an addit. course of 12 wks. tmt. with Varenicline is recomm. to further incr. the likelihood of long-term abstinence. Pts. with ren. impair. No dosage adjust. is necessary for pts. with mild- moder. renal impair. For pts. with sev. renal impair. (estimated CrCl <30 mL/min), the recomm. start. dose of Varenicline is 0.5 mg ×1/d. The dose may then be titrated as needed to a max. dose of 0.5 mg×2/d. For  pts. with end-stage renal dis. underg. hemodialysis, a max. dose of 0.5 mg mg×/d may be admin. if toler. Aid to smoking cessat. for adults over 18 yrs. C/I: Not to pts. under 18 yrs., hypersens.

החוקרים בחנו את הסוגיה בארבעה מודלים סטטיסטיים שונים, וכך הגיעו לקביעה שהמספר הממוצע של ניסיונות עומד על כ-30 לכל מעשן.
"אין זה אומר שרק כאשר אתה (המעשן) משיג את 'מספר הקסם' הנ"ל אתה אכן חדל לעשן לחלוטין", אמר מחבר המחקר, "יש מעשנים רבים שמצליחים להיגמל מההרגל מיד בניסיון ראשון ולא צריכים לעבור את ניסיונות חוזרים על מנת להשיג את המטרה".

הוא ציין, כי יש אמצעים שיכולים לסייע למעשנים להיגמל, כמו שימוש בתרופות מתאימות, חוקים האוסרים עישון במקומות ציבוריים ואזהרות המתמקדות בסיכון שיש בעישון המופיעות על אריזות הסיגריות.

ד"ר ג'ון יוז (Hughes) מבית הספר לרפואה באוניברסיטת ורמונט, שהתבקש להגיב על ממצאי המחקר, אמר כי חשיבותו מבחינת הרופאים המטפלים היא בכך שעלייהם להמשיך ולעודד מעשנים לנסות להיגמל וכאשר מטופל מדווח על עשרה כישלונות שעבר, יש לעודדו להמשיך, משום "שאין זה אומר כי הם לעולם לא יצליחו להשיג את המטרה".

ד"ר יוז ציין, כי כי 20 ניסיונות להיגמל יכולים להימשך עשר שנים – וחשוב למעשה להיגמל כאשר המעשן עדיין צעיר וניתן לשקם את בריאותו. "לכן חשוב עבור אלו שנכשלו לבקש טיפול כדי להגדיל את סיכויי הצלחתם", אמר.

נושאים קשורים:  חדשות,  גמילה מעישון,  עישון,  מחקר,  קנדה
תגובות