• יו"ר: פרופ' שאולי לב-רן
  • מזכירה: ד"ר אביבה וולף
  • גזבר: ד"ר דותן קידר
  • חברי הועד: ד"ר איתי בסר
  • ד"ר ארתורו לרנר
  • ד"ר דורית פורת
  • ד"ר דניאל פיינגולד
  • ד"ר חגית בוני-נח
  • ד"ר פבל ספיבק
  • ועדת ביקורת: ד"ר אילן וולקוב, ד"ר אילן טל, ד"ר אלכסנדר קפצן
חדשות

ארה"ב: ה-FDA יוזם הדרכת חובה לרופאים בנוגע לרישום משככי כאבים אופיאודים

מינהל המזון והתרופות בארה"ב ניצב בפני לחץ הולך וגובר להתמודד עם מגיפת רישום משככי כאבים אלה, המובילים לעתים להתמכרות, למעבר לשימוש בסמים לא-חוקיים ולמקרי מוות; ההתאגדות הרפואית האמריקנית (AMA) כבר הודיעה כי תתנגד באופן גורף לצורך לחייב את חבריה בהדרכה

משככי כאבים, אופיואידים. צילום: אילוסטרציה

בצעד המעורר מחלוקת הולכת וגוברת בקרב ארגוני רופאים בארה"ב, נערך בימים אלה מינהל המזון והתרופות בארה"ב (FDA) לחייב בקרוב רופאים לעבור הכשרה ייעודית ומיוחדת לפני שיוכלו לנפק למטופלים מרשמים למשככי כאבים חזקים במיוחד, ממשפחת האופיואידים.

בכירים ב-FDA הדגישו, כי דרישת החובה המתוכננת נעשית נוכח העלייה הדרמטית שחלה בשימוש במשככי כאב אופיואידים בארה"ב, לצד התמכרות הולכת וגוברת של מטופלים למשככי כאבים אלה ותופעות של מעבר לסמים לא-חוקיים. התופעה מוגדרת בארה"ב כמגפה כלל-ארצית. עוד נמסר, כי בדעת ה-FDA לבצע בחינה מחדש של תכנית הלימודים של הרופאים בבתי הספר לרפואה בכל הקשור למשככי כאב.

בחודשים האחרונים התברר, כי הדרך הנוכחית שהציע ה-FDA לפתרון הבעיה, תכנית הדרכה וולנטרית, כשלה למעשה

היוזמה החדשה מהווה שינוי דרמטי במדיניות ה-FDA, לאחר שבכיריו טענו במשך שנים שאין מקום לחייב רופאים לעבור הכשרה מיוחדת בנושא הזה, וגם אין לחייבם לעבור מבחני ידע כדי שיוכלו לרשום משככי כאב למטופליהם.

בחודשים האחרונים התברר, עם זאת, כי הדרך שהציע ה-FDA לפתרון הבעיה, תכנית הדרכה וולנטרית, כשלה למעשה. לתכנית לא נרשמו מספיק רופאים. בכיר ב-FDA אמר אתמול (ג') לתקשורת בארה"ב כי פחות ממחצית מהרופאים שהיו אמורים לקחת חלק בתכנית הוולנטרית נרשמו אליה.

לפי הדיווחים בארה"ב, יש לצפות כע איגודי הרופאים ימישכו בהתנגדותם לחייב את חבריהם לעבור תכנית הדרכה שכזו. ההתאגדות הרפואית האמריקנית (AMA) מסרבת בכל תוקף להטיל חובה כזאת באופן גורף בנוגע לחבריה.

אך מנגד, מופעל לחץ על ה-FDA מצד הציבור והתקשורת בארה"ב, נוכח הנתונים על עלייה דרמטית שחלה במספר מקרי המוות עקב נטילת מנות יתר של משככי כאב והתמכרות אליהם.

ההתמכרות לאופיואידים בארה"ב נסקה בשנים האחרונות. בין 2000 ל-2013, למשל, חלה על פי נתוני המרכז לבקרת ולמניעת מחלות (CDC) עלייה ב-286% במספר מקרי המוות שנקשרו במינוני יתר של סמים, ביניהם מינוני יתר של משככי כאב.

מחקר שביצעה פרופ’ שושנה הרציג, מבית הספר לרפואה ב"הרווארד" בשיתוף המרכז הרפואי "בית ישראל דיקונס" (BIDMC) ומערכת הבריאות בבוסטון, שפורסם באחרונה ב-Health Affairs, מצא כי שיעור המאושפזים בבתי חולים עקב נטילת משככי כאב עלה ב-72% בין 2002 ל-2012. מספר המאושפזים על רקע זה הגיע לחצי מיליון בני אדם (529,275).

עלות הטיפול בהתמכרות למשככי כאב מוערכת ב-15 מיליארד דולר בשנה. במקביל נרשמה עלייה ב-91% באשפוזים עקב זיהומים חמורים הקשורים בנטילת משככי כאב.

לקריאה נוספת

נושאים קשורים:  חדשות,  FDA,  מינהל המזון והתרופות,  אופיאודים,  הדרכה,  ההתאגדות הרפואית האמריקנית
תגובות
 
05.05.2016, 19:19

מסכים עם הרופאים בארצות הברית
יש שיטות נוספות מלבד בחינות !