• יו"ר: ד"ר איתי בסר
  • מזכירת החברה: ד"ר אביבה וולף
  • גזבר: ד"ר סרגיו מרצ'בסקי
  • חברי ועד: ד"ר דורית יודשקין- פורת
  • ד"ר עמוס עברי
  • ד"ר טל קסלר
  • ד"ר חגית בוני-נח
  • ד"ר דניאל פיינגולד
  • ועדת ביקורת: ד"ר ארתורו לרנר, מר דודי גולד, לב שגל
גמילה

גמילה בעזרת הסמארטפון: אפליקציה סייעה למכורים לאלכוהול

מכורים לאלכוהול לאחר סיום תוכנית גמילה שכללה מגורים, ששוחררו בליווי אפליקצייה לטלפון החכם, דיווחו על פחות ימים הכוללים שתייה מסוכנת

06.04.2014, 18:07

לאחר שחרור מתוכנית גמילה במוסד גמילה בארה"ב כיום, אין תוכנית אחידה ומוכחת להמשך הטיפול. מחקרים מראים, עם זאת, שהמשך טיפול לאחר גמילה עשוי לספק תוצאות טובות יותר.

במחקר חדש נבדקה היעילות של אפליקצייה לטלפון החכם (בנוסף לטיפול השגרתי) אל מול טיפול שגרתי בלבד, במטופלים ששוחררו ממוסד גמילה. 349 מטופלים, שענו להגדרה של תלות באלכוהול לפי DSM-IV כאשר נכנסו למוסד גמילה, חולקו רנדומלית להתערבות או ביקורת. ההתערבות כללה 8 חודשים של שימוש באפליקציית סמארטפון, לאחר השחרור, ועוד 4 חודשים של מעקב לאחר מכן. זאת, בנוסף לטיפול השגרתי.

האפליקציה, A-CHESS, תוכננה במיוחד להמשך טיפול במכורים לאלכוהול לאחר גמילה, ומאפשרת ניטור, מידע ודרך התקשרות בין המטופלים ליועצים. קבוצת הביקורת קיבלה טיפול שגרתי בלבד.

ימים של שתיה מסוכנת מוגדרים כימים בהם במשך שעתיים המטופל או המטופלת שתו יותר מ-4 או 3 משקאות אלכוהוליים, בהתאמה. משקה אלכוהולי כולל 14 גר' אלכוהול נקי. מטופלים התבקשו לדווח בנוגע למספר הימים של שתיה מסוכנת ב-30 הימים שקדמו לאחר 4, 8 ו- 12 חודשים.

מטופלים בקבוצת ההתערבות דיווח על פחות ימים של שתייה מסוכנת, באופן משמעותי, לאחר 8 חודשי התערבות וכן לאחר 12 חודשים (4 חודשים אחרי תום ההתערבות). מספר הימים הממוצע היה 1.39 להתערבות לעומת 2.75 בביקורת (הבדל ממוצע של 1.37 ימים; רווח בר סמך 95%; 0.46-2.27, P=0.003).

מסקנת החוקרים היתה, שאפליקציית סמארטפון כמו זו ששימשה במחקר עשויה להועיל כטיפול המשך למטופלים לאחר גמילה מאלכוהול.

מומחה ברפואת התמכרויות (Saitz R), מציין ב-Physician's First Watch, כי הרלוונטיות הקלינית של מחקר זה מוטלת בספק. לדבריו, המחקר רלוונטי למטופלים שקיבלו טיפול נדיר יחסית, במוסד גמילה הכולל מגורים, וכי רק 10% מהמכורים מקבלים טיפול כלשהו.

ערכה: ד"ר שירי אלפרט

מקור:
Gustafson DH, McTavish FM, Chih MY, et al. A Smartphone Application to Support Recovery From AlcoholismA Randomized Clinical Trial. JAMA Psychiatry. Published online March 26, 2014. doi:10.1001/jamapsychiatry.2013.4642.

נושאים קשורים:  גמילה,  התמכרות,  טלפון חכם,  אלכוהוליזם,  טיפול גמילה,  אפליקציה,  סמראטפון,  מחקרים
תגובות